27.01.2020 N 301/6/99-00-05-04-01-06/ІПК застосування РРО при продажу товарів через мережу Інтернет

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 27.01.2020 р. N 301/6/99-00-05-04-01-06/ІПК

Державна податкова служба України розглянула запит фізичної особи - підприємця (далі - Підприємець) щодо надання податкової консультації з питань застосування РРО при продажу товарів через мережу Інтернет та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.

Відповідно до запиту Підприємець планує здійснювати реалізацію товару через мережу Інтернет із доставкою товару покупцям за допомогою сторонніх перевізників та укладенням відповідного договору з банківською установою про перерахування коштів продавцю у разі фактичного отримання товару покупцем.

В який момент Підприємець повинен здійснювати проведення через РРО операції продажу товарів (послуг), що реалізовані дистанційним способом та передані покупцю через перевізника?

В який момент необхідно проводити через РРО операцію повернення товару у випадку неотримання покупцем посилки з товаром у відділенні перевізника та зворотнім його поверненням на склад Підприємця?

Чи повинен Підприємець у разі повернення від перевізника товару (який не отриманий та не сплачений покупцем) складати акт в момент проведення видаткового фіскального чека? Якщо повинен, то який?

Правовідносини у цій сфері регулюються Кодексом та Законом України від 06 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265).

Законом N 265 визначено правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Його дія  поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім Кодексу, не допускається.

Статтею 2 Закону N 265 визначено, що розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Алгоритм дій суб'єктів господарювання при поверненні товарів (послуг) визначено Порядком реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 N 547, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.07.2016 за N 918/29048 (далі - Порядок РРО).

Відповідно до пункту 5 розділу III Порядку РРО реєстрація продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією з одночасним наданням особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахункового документа на повну суму проведеної операції.

Пунктом 7 розділу III Порядку РРО визначено, що, зокрема, реєстрація видачі коштів у разі повернення товару (відмови від послуги, прийняття цінностей під заставу, виплати виграшів у державні лотереї та в інших випадках) відповідно до особливостей роботи РРО здійснюється шляхом реєстрації від'ємної суми або за допомогою операції "службова видача". При цьому заборонено реєструвати через РРО від'ємні суми з використанням операції "сторно".

Згідно з пунктом 8 розділу III Порядку РРО, якщо сума коштів, виданих при поверненні товару чи рекомпенсації раніше оплаченої послуги, перевищує 100 гривень, матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів. В акті необхідно зазначити дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги), відомості про товар (послугу), суму виданих коштів, номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару (отримання послуги).

Такий акт зберігається в бухгалтерії суб'єкта господарювання протягом трьох років або (у разі відсутності у суб'єкта господарювання бухгалтерії) підклеюється до останньої сторінки відповідної книги обліку розрахункових операцій.

Враховуючи викладене та наведені приклади, при отриманні Підприємцем товару, який не отримано та вартість якого не сплачена покупцем, реєстрація такої операції через РРО здійснюється з обов'язковим дотриманням вимог пункту 7 розділу III Порядку РРО. При цьому визначений пунктом 8 розділу III Порядку РРО акт не складається.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

__________