17.02.2020 N 618/6/99-00-17-03-01-06/ІПК щодо визначення бази оподаткування акцизним податком тютюну для кальяну

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 17.02.2020 р. N 618/6/99-00-17-03-01-06/ІПК

Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула лист […] про надання індивідуальної податкової консультації на отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм податкового законодавства щодо визначення бази оподаткування акцизним податком тютюну для кальяну.

У зверненні Товариство зазначає, що планує здійснювати ввезення на митну територію України тютюну для кальяну, який складається із суміші тютюну (15 %), гліцерину (40 %), фруктози (40 %) та ароматизаторів (5 %).

Питання. Як визначити базу оподаткування акцизним податком тютюну для кальяну відповідно до пп. 215.3.2 п. 215.3 ст. 215 Кодексу, за умови, що Товариство планує ввозити на митну територію України тютюн для кальяну, який складається із суміші тютюну (15 %), гліцерину (40 %), фруктози (40 %) та ароматизаторів (5 %)?

Відповідно до пп. 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 Кодексу підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку.

Підпунктом 215.3.2 п. 215.3 ст. 215 Кодексу одиницею виміру бази оподаткування акцизним податком встановлено вагу нетто в кг, зокрема, але не виключно, тютюну та замінників тютюну, інших, промислового виробництва; тютюну "гомогенізованого" або "відновленого" тютюнових екстрактів та есенцій (код згідно з УКТ ЗЕД 2403).

Вагою нетто вважається вага товару (продукції) без урахування ваги будь-якої тари чи упаковки. У разі якщо складовими частинами (елементами) підакцизного товару (продукції) є сукупно підакцизні товари (продукція) та інші види продукції, для цілей оподаткування акцизним податком врахуванню підлягає лише вага тих складових частин (елементів), які належать до підакцизних товарів (продукції) (пп. 215.3.2 п. 215.3 ст. 215 Кодексу).

Відповідно до примітки 1 до групи 24, затвердженої Законом України від 19 вересня 2013 року N 584-VII "Про Митний тариф України", та примітки до підпозицій групи 24 "Тютюн і промислові замінники тютюну" Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджених наказом ДФС від 09.06.2015 N 401, у підпозиції 2403 11 термін "тютюн для кальяну" означає тютюн, призначений для куріння за допомогою кальяну, що складається із суміші тютюну та гліцерину, з вмістом або без вмісту ароматичних масел і екстрактів, меляси або цукру, який має або не має фруктового аромату.

Оскільки для використання у кальянах призначений товар "тютюн для кальяну", який класифікується у підпозиції 2403 11 групи 24 "Тютюн і промислові замінники тютюну", тобто готова суміш, до складу якої входить тютюн (який є невід'ємною часткою такої суміші, та вагу якого неможливо виокремити із загальної ваги суміші), вагою нетто для визначення бази оподаткування товару "тютюн для кальяну" є вага всієї готової суміші.

Звертаємо увагу, що відповідно до п. 226.1 ст. 226 Кодексу у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Згідно з пп. 14.1.252 п. 14.1 ст. 14 Кодексу тютюнові вироби - це сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування.

У разі ввезення маркованої підакцизної продукції на митну територію України акцизний податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації (пп. 222.2.2 п. 222.2 ст. 222 Кодексу).

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.