МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ
від 27.09.2019 р. N 1/9-612

Головам обласних, Київської міської державних адміністрацій, міським головам міст обласного значення, головам об'єднаних територіальних громад

Про розвиток позашкільної освіти та забезпечення права на її здобуття

Шановні колеги!

Міністерство освіти і науки України занепокоєне станом фінансування системи позашкільної освіти, що проявляється у скороченні видатків із місцевих бюджетів на утримання закладів позашкільної освіти. Наслідком цього є припинення їх діяльності у різний спосіб, що призводить до зростання дитячої бездоглядності та порушення прав дітей на здобуття позашкільної освіти, в тому числі дітей з особливими освітніми потребами.

Упродовж двох останніх років в Україні за рішенням органів місцевого самоврядування припинили існування 19 закладів позашкільної освіти. Негативне лідерство з цього питання належить Херсонській, Вінницькій, Запорізькій, Полтавській і Тернопільській областям.

Попри вказані негативні явища у системі позашкільної освіти, в інших областях України та м. Києві зберігається позитивна динаміка щодо розширення мережі закладів позашкільної освіти, що дозволяє убезпечити дітей і молодь від негативного впливу "вулиці", сприяє розвитку особистості дитини. Це свідчить про відповідальне ставлення окремих органів місцевого самоврядування щодо реалізації норм статті 32 Закону України "Про місцеве самоврядування", зокрема сприяння діяльності закладів позашкільної освіти.

Органи місцевого самоврядування мають повноваження самостійно розподіляти наявні фінансові та інші матеріальні ресурси, визначаючи власні пріоритети, з урахуванням обсягів доходів місцевих бюджетів та розвивати мережу закладів позашкільної освіти відповідно до освітніх, культурних, духовних потреб та запитів населення, тому не повинна застосовуватися практика фінансування закладів позашкільної освіти за залишковим принципом.

Звертаємо увагу на те, що відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про освіту" заклади позашкільної освіти у населених пунктах, що не мають свого бюджету, фінансуються з районного бюджету до завершення процесу об'єднання територіальних громад.

Міністерство освіти і науки України здійснює моніторинг щодо забезпечення доступності позашкільної освіти для дітей, що проживають в об'єднаних територіальних громадах. Доступність позашкільної освіти, зокрема для дітей з громад, де забезпечення права на позашкільну освіту знаходиться на неналежному рівні, може здійснюватися через створення нових закладів позашкільної освіти або їх філій; організацію роботи гуртків на базі інших закладів освіти; залучення на договірній основі закладів позашкільної освіти, що знаходяться у власності інших територіальних громад. Вирішенням питання доступності може стати активізація співпраці з інститутами громадянського суспільства, а також із суб'єктами підприємницької діяльності, що провадять освітню діяльність у галузі позашкільної освіти.

Просимо вас вжити заходів щодо недопущення припинення діяльності закладів позашкільної освіти, забезпечити підтримку та належне фінансування здобуття дітьми позашкільної освіти.

З повагою

 

Міністр

Г. Новосад


 Ліцензійні програми за ціною виробника

 Для автоматизації визначення вартості будівництва - нового, реконструкції, капітального ремонту та технічного переоснащення Повний набір діючих в Україні будівельних нормативних документів та актів в останній редакції Нормативи і інструменти для впровадження та розрахунку всієї кошторисної і підрядної документації