ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 24.10.2019 р. N 967/6/99-00-05-04-01-15/ІПК

Державна податкова служба України розглянула запит ТОВ <...> щодо надання податкової консультації та у порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.

Щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) при доставці товарів покупцю (питання 1 та 2).

Правові засади у сфері застосування РРО визначені Законом України від 06 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265).

Статтею 2 Закону N 265, зокрема, визначено, що розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або у разі повернення товару (відмови від послуги) - оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Місце проведення розрахунків - це місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Пунктами 1 та 2 ст. 3 Закону N 265 встановлено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг), зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Пунктом 12 ст. 9 Закону N 265 встановлено, що РРО не застосовується, якщо у місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо).

Отже, у разі, якщо покупець здійснив оплату за товар та має розрахунковий документ встановленої форми, то у місці отримання такого товару РРО не застосовується. Наприклад, сплату за товар проведено у магазині, а отримання або відпуск (відвантаження) здійснюється зі складу (тощо).

Господарська одиниця (далі - ГО) у розумінні п. 2 розділу I Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовується для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.2016 N 547, зареєстрованого у Мінюсті 05.07.2016 за N 918/29048, - це стаціонарний або пересувний об'єкт, у тому числі транспортний засіб, де реалізуються товари чи надаються послуги та здійснюються розрахункові операції.

Пунктами 14 та 15 глави 2 розділу II Порядку, зокрема, встановлено, що реєстраційне посвідчення, що надається (надсилається) суб'єкту господарювання, засвідчує реєстрацію РРО в контролюючому органі.

Контролюючим органом за місцем реєстрації РРО до реєстраційного посвідчення вносяться записи щодо назви та адреси ГО, де використовується РРО.

РРО може застосовуватись тільки в тій господарські одиниці, яка зазначена в реєстраційному посвідченні (пункт 3 розділу III Порядку).

У випадках доставки товару покупцю суб'єкт господарювання може використовувати портативний РРО, який дозволяє проводити розрахункові операції безпосередньо на місці, де реалізуються товари чи надаються послуги та здійснюються розрахункові операції.

Перелік дозволених для застосування портативних РРО визначається Державним реєстром РРО.

Щодо використання портативного РРО для проведення розрахунків за реалізовані алкогольні напої та тютюнові вироби слід керуватись положеннями Закону України від 19 грудня 1995 року N 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" (далі - Закон N 481), згідно зі ст. 1 розділу I якого місце торгівлі - це місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане РРО (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

Відповідно до ст. 15 Закону N 481 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Таким чином, суб'єкт господарювання може здійснювати доставку товару кур'єрською службою та проводити розрахункову операцій за місцем отримання товару, крім випадків реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Алкогольні напої та тютюнові вироби можуть доставлятись кур'єрською службою замовнику у випадку наявності розрахункового документа (касового чека), сплата за які була проведена, та у розрахунковому документі (касовому чеку) вказана адреса ГО, форма оплати ("безготівка", "попередня оплата" тощо).

Щодо процедури реєстрації портативного РРО (питання 3).

Реєстрація портативного РРО здійснюється у загальному порядку.

Портативний РРО може реєструватись на ГО, що є стаціонарним або пересувним об'єктом.

У заяві на реєстрацію портативного РРО зазначаються назва та адреса ГО, де будуть реалізовуватись товари (надаватись послуги) та здійснюватись розрахункові операції.

У разі реєстрації портативного РРО за адресою стаціонарного об'єкта такий РРО використовуватись за цією адресою. Розрахунковий документ, форма якого затверджена наказом Мінфіну від 21.01.2016 N 13, зареєстрованим у Мінюсті 11.02.2016 за N 220/28350, який засвідчує доставку (продаж) товару (надання послуги), повинен містити адресу розташування цього стаціонарного об'єкта як ГО.

Портативні РРО можуть реєструватись на кур'єрську службу доставки (автомобіль тощо) та використовуватись кур'єром безпосередньо на місці реалізації товару чи наданні послуги (у місці проведення розрахунків).

У такому випадку у розрахунковому документі, що засвідчує доставку (продаж) товару (надання послуг), мають зазначатись реквізити транспортного засобу.

Для реєстрації РРО на кур'єрську службу доставки суб'єкт господарювання у пункті 3 реєстраційної заяви (додаток 1 до Порядку) має зазначити реквізити транспортного засобу (автомобіля, мотоцикла тощо), а також попередньо повідомити контролюючий орган про такий транспортний засіб як про об'єкт оподаткування, відповідно до вимог п. 63.3 ст. 63 Кодексу.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

___________

 Ліцензійні програми за ціною виробника

 Для автоматизації визначення вартості будівництва - нового, реконструкції, капітального ремонту та технічного переоснащення Повний набір діючих в Україні будівельних нормативних документів та актів в останній редакції Нормативи і інструменти для впровадження та розрахунку всієї кошторисної і підрядної документації