ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 25.05.2020 р. N 432/2/99-00-04-06-03-02

Щодо оподаткування ПДФО і військовим збором сум допомоги по частковому безробіттю на період карантину та нарахування на неї ЄСВ

(Витяг)

<...>

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб податком на доходи фізичних осіб регламентується розділом IV Податкового кодексу України (далі - ПКУ).

Пунктом 163.1 ст. 163 ПКУ визначено, що об'єктом оподаткування є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Статтею 165 ПКУ встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема, суми страхових виплат, які отримує платник податку з фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування згідно із законом (пп. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 ПКУ).

Отже, умовою невключення до оподатковуваного доходу платника податку сум виплат з фондів відповідно до пп. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 ПКУ є надання таких виплат безпосередньо платнику податку з фонду згідно із законом.

Підпунктом 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ передбачено, що звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 ПКУ.

Єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України (ст. 75 Конституції України).

Встановлення і скасування податків та зборів, а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до ПКУ, зокрема, Верховною Радою України (п. 4.4 ст. 4 ПКУ).

Повідомляємо, що у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" (реєстраційний N 3329-д від 30 квітня 2020 року).

Зазначеним законопроектом вносяться зміни до ПКУ в частині звільнення від оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором доходу платника податку у вигляді допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які виплачуються (надаються) роботодавцем відповідно до ст. 471 Закону N 5067.

18.05.2020 р. Верховною Радою України прийнято зазначений законопроект та направлено на підпис Президенту України.

Зауважуємо, що запитання-відповідь "Чи оподатковується ПДФО та військовим збором сума допомоги по частковому безробіттю на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, яка перерахована Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття роботодавцю та виплачена працівнику?" (категорія "103.02") у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі переведено до нечинних.

Законом України від 08 липня 2010 року N 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон N 2464) визначено перелік платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), порядок нарахування та сплати єдиного внеску.

Відповідно до п. 1 частини першої ст. 4 Закону N 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами.

Базою нарахування єдиного внеску для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року N 108/95-ВР "Про оплату праці", та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 частини першої ст. 7 Закону N 2464).

Визначення видів виплат, що належать до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. N 5 (далі - Інструкція N 5).

Згідно з п. 3.2 розділу III Інструкції N 5 допомога по частковому безробіттю відноситься до інших виплат, що не належать до фонду оплати праці.

Враховуючи зазначене, сума допомоги по частковому безробіттю, яка перераховується роботодавцям Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття для виплати застрахованим особам - працівникам, не включається до бази нарахування єдиного внеску.

 

Заступник Голови

Є. Олейников