МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
03.02.2020 N 335/5
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
05 лютого 2020 р. за N 131/34414
Про затвердження Порядку проведення рецензування висновків судових експертів
Відповідно до статті 8 Закону України "Про судову експертизу", підпункту 67 пункту 4, пункту 10 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року N 228, з метою впорядкування процедури рецензування висновків судових експертів
НАКАЗУЮ:
- Затвердити Порядок проведення рецензування висновків судових експертів, що додається.
- Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства юстиції України від 25 травня 2015 року N 775/5 "Про затвердження Порядку проведення рецензування висновків судових експертів та висновків експертних досліджень", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26 травня 2015 року за N 605/27050.
- Департаменту з питань правосуддя та національної безпеки (Олійник О.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію відповідно до Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року N 493 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади".
- Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
- Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра з питань виконавчої служби Гайченка А.
Міністр | Д. Малюська |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства юстиції України
03 лютого 2020 року N 335/5
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
05 лютого 2020 р. за N 131/34414
Порядок
проведення рецензування висновків судових експертів
- Загальні положення
- Цей Порядок визначає процедуру проведення та оформлення результатів рецензування висновків судових експертів науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України (далі - НДУСЕ), судових експертів, які не є працівниками державних спеціалізованих установ, а також проєктів висновків фахівців, які мають намір отримати кваліфікацію судового експерта.
- Метою рецензування висновків судових експертів є вдосконалення професійної майстерності експертів, поліпшення якості та обґрунтованості їх висновків. Рецензування не проводиться з метою спростування чи підтвердження висновків.
Метою рецензування проєктів висновків є визначення рівня підготовки фахівців, які мають намір отримати кваліфікацію судового експерта.
- Підставами для рецензування висновків судових експертів, проєктів висновків (далі - висновки) є:
1) план рецензування висновків судових експертів науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України (далі - План рецензування);
2) договір або план щодо підготовки (стажування) фахівця, який має намір отримати (підтвердити) кваліфікацію судового експерта.
- План рецензування складається на рік, формується структурним підрозділом Міністерства юстиції України, на який покладено функції організаційно-управлінського та науково-методичного забезпечення судово-експертної діяльності, та затверджується заступником Міністра, який координує роботу цього структурного підрозділу.
- Для проведення рецензування висновків, передбачених Планом рецензування, копії висновків та додатки до них надсилаються до Міністерства юстиції України.
Для проведення рецензування висновків під час проходження підготовки (стажування) з метою отримання (підтвердження) кваліфікації судового експерта копії висновків та додатки до них надаються до НДУСЕ, в якій експерт проходить підготовку (стажування).
- На рецензування подаються якісні копії висновків та додатків до них.
Висновки експертів, складені у кримінальних провадженнях, можуть надаватися лише за умови, що у кримінальному провадженні закінчене досудове розслідування.
Копії висновків експертів та додатків до них перед направленням знеособлюються шляхом ретушування даних щодо суб'єктів призначення та проведення експертиз, учасників справи (провадження), а також інших відомостей, що не можуть бути розголошені відповідно до вимог законодавства.
Отримані Міністерством юстиції України копії передбачених Планом рецензування висновків, а також додатків до них протягом 5 робочих днів направляються на рецензування до НДУСЕ. Такі копії висновків та додатків до них можуть бути направлені до будь-якої НДУСЕ, крім тієї, яка надала їх на рецензування.
- Проведення рецензування висновків та оформлення його результатів
- Рецензування висновків проводять співробітники НДУСЕ, які мають кваліфікацію судового експерта з тієї експертної спеціальності, за якою складено поданий на рецензування висновок, та не менше ніж трирічний стаж експертної роботи.
- Рецензування здійснюється у строк:
до 30 календарних днів - щодо висновків, передбачених Планом рецензування;
до 14 календарних днів - щодо висновків, які подаються під час підготовки (стажування) фахівців, які мають намір отримати (підтвердити) кваліфікацію судового експерта.
- Рецензування висновків забезпечує керівник НДУСЕ, який:
1) доручає керівнику відповідного структурного підрозділу організувати проведення рецензування або конкретному експерту здійснити рецензування;
2) визначає строки рецензування у межах, визначених пунктом 2 цього розділу.
- Рецензія, зразок якої наведено у додатку до цього Порядку, складається окремо на кожний висновок.
Рецензія містить розгорнуту характеристику висновку щодо його відповідності вимогам нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності та методикам проведення судових експертиз.
- Рецензії на висновки, передбачені Планом рецензування, надсилаються супровідним листом НДУСЕ до Міністерства юстиції України.
З метою інформування та належного опрацювання результатів рецензування Міністерство юстиції України надсилає копії рецензій до НДУСЕ, яка надала копії висновків і додатків до них, та голові відповідної секції науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України.
Рецензії, складені під час підготовки (стажування) фахівців, залишаються в НДУСЕ.
Результати рецензування висновків, поданих під час підготовки (стажування) фахівця, відображаються у відгуку НДУСЕ про проходження фахівцем підготовки (стажування), який подається до Центральної експертно-кваліфікаційної комісії при Міністерстві юстиції України.
Директор Департаменту | О. Олійник |
Додаток
до Порядку проведення рецензування висновків судових експертів
(пункт 4 розділу II)
Зразок |
Рецензія
| ___ ____________ 20__ року |
на висновок (проєкт висновку) ________________________________________________ експертизи Висновок (проєкт висновку) надійшов на рецензування ___ ____________ 20__ року. Рецензування проводилося відповідно до Дані про рецензента: |
Аналіз вступної частини**
_____________________________________________________________________________________ |
Аналіз дослідницької частини**, ***
_____________________________________________________________________________________ |
Аналіз заключної частини**, ****
_____________________________________________________________________________________ |
Рекомендації рецензента*****
_____________________________________________________________________________________ | ||
Рецензент | ____________ | Власне ім'я, ПРІЗВИЩЕ |
____________ ** Зазначається інформація щодо відповідності вимогам нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності. *** Зазначається інформація щодо відповідності методикам проведення судових експертиз, застосованим експертом під час проведення дослідження. **** Зазначається інформація щодо відповідності висновків результатам дослідження та поставленим питанням. ***** Якщо встановлено, що висновок містить порушення, у рецензії зазначаються положення нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності та методик проведення судових експертиз, яких не дотримано під час складання висновку. |
Директор Департаменту | О. Олійник |